Ile kosztuje wydanie książki?

pisarz-przy-pracy-200px„Jaki jest koszt wydania książki?” – to jedno z najczęstszych pytań, jakie od dłuższego czasu zadają nam nasi czytelnicy i klienci. Pytanie z jednej strony bardzo proste, z drugiej jednak porównywalne do pytania „Ile kosztuje samochód?”. Rozbieżności cenowe mogą być ogromne.

I zupełnie tak, jak w przypadku samochodu, punktem wyjścia jest odpowiedź na pytanie o cel, przeznaczenie i standard, jaki nas interesuje. Poniżej omówimy, co składa się na cenę publikacji i przedstawimy kilka przykładowych scenariuszy.

 

Co składa się na koszt wydania książki?

Przy założeniu, że dysponujemy już tekstem i ewentualnymi ilustracjami, na koszt wydania książki składają się dwa główne czynniki:

  1. koszt opracowania książki
  2. koszt druku i oprawy

Opracowanie książki to: prace redakcyjne, korekta, projekt wnętrza książki i okładki, wybór materiałów (papier, techniki drukarskie, sposób oprawy), dostosowanie ilustracji do druku, skład komputerowy, korekta techniczna, naniesienie korekty, wykonanie wzorcowych wydruków próbnych i przygotowanie plików drukarskich oraz wersji elektronicznej (e-book).

Koszt opracowania książki i przygotowania jej do druku jest zasadniczo niezależny od nakładu. Jest to koszt jednorazowy i pozwala na wydanie wielu kolejnych wydań bądź dodruków publikacji.

Koszt druku i oprawy zależny jest od liczby wydawanych egzemplarzy. Tu obowiązuje zasada: im wyższy nakład, tym niższa cena za egzemplarz.

Tylko przy obu powyższych aspektach w powiązaniu możemy mówić o wydaniu książki, nie o samym druku. Osoby myślące o swojej pierwszej publikacji zapominają często o uwzględnieniu kosztu opracowania i pytają, dla przykładu: „Ile kosztuje wydanie jednego egzemplarza książki?”. Często zaskoczeniem jest, że koszt może być znaczny. Pokazują to przykładowe kalkulacje poniżej. Mamy nadzieję, że pomogą autorom ustalić, jaki nakład warto wydać.

 

Jak obliczyć koszt wydania książki lub albumu?

Przykład 1
wydanie powieści w 1 egzemplarzu

koszt opracowania książki: 3000 złotych
koszt druku jednego egzemplarza: 30 złotych
koszt druku całego nakładu: 1x30 = 30 złotych
koszt za egzemplarz: 3030 złotych!

Koszt wydania jednego egzemplarza książki wychodzi wówczas dość wysoki i będzie uzasadniony głównie wtedy, gdy publikacja ma mieć wartość sentymentalną lub kolekcjonerską. Warto wtedy pomyśleć o bardziej luksusowej oprawie i stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.

Przy nakładzie 100 egzemplarzy sytuacja zmienia się diametralnie. Koszt opracowania pozostaje bez zmian. Koszt druku maleje – przykładowo do 20 złotych za egzemplarz.

Przykład 2
wydanie powieści w 100 egzemplarzach

koszt opracowania książki: 3000 złotych
koszt druku jednego egzemplarza: 20 złotych
koszt druku całego nakładu: 100x20 = 2000 złotych
koszt za egzemplarz: 5000:100 = 50 złotych

Cena jest już znacząco niższa. A przy kolejnych dodrukach poniesiemy już wyłącznie koszt druku książki, czyli przy druku kolejnych 100 egzemplarzy zapłacimy już tylko po 20 złotych/egz.

Przykład 3
wydanie powieści w 1000 egzemplarzy

koszt opracowania książki: 3000 złotych
koszt druku jednego egzemplarza: 9 złotych
koszt druku całego nakładu: 1000x9 = 9000 złotych
koszt za egzemplarz: 12000:1000 = 12 złotych

W trzecim przykładzie dochodzimy do punktu, gdy koszt opracowania, rozkładając się na cały nakład, przestaje być tak znaczący. Większy nakład umożliwia nam także zastosowanie tańszych, przemysłowych technik druku, co gwarantuje zdecydowanie niższą cenę i wyższą jakość publikacji.

Wszystkie podane ceny mają charakter orientacyjny. W konkretnych przypadkach mogą odbiegać znacząco od podanych przykładów i być zarówno niższe, jak i wyższe. Wkrótce w kolejnym artykule omówimy bardziej szczegółowo czynniki, które mają wpływ na koszt opracowania i druku.

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, zarówno w kontakcie osobistym, jak i za pomocą komentarzy poniżej.

Literaci i krytycy, którzy przeczytali powieść przed jej wydaniem (…) przypuszczali, że będzie wydarzeniem literackim ze względu na strukturę narracji, język czy konstrukcję postaci. Nie przeszło mi natomiast przez myśl, że wywoła sprzeciw kościoła. (…) Cały ten hałas, którego jesteśmy świadkami obecnie, przyczynił się do zwiększenia sprzedaży i był korzystny dla wydawcy. Jednak moim zdaniem utrudnia świadome (obiektywne) czytanie powieści, która została napisana dla czytelnika potrafiącego wychwycić głęboki sens tekstu, dostrzec w przeszłości teraźniejszość, pojąć ogrom ludzkiego zagubienia w czasach  przemocy i wielkich zmian dziejowych.

Książki Tytuły Zapowiedzi Autorzy

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się