Wydawnictwo Barbelo - książki do kochania!

O nas

Wydawnictwo Barbelo powstało w 2011 roku jako niezależna firma rodzinna z siedzibą w Warszawie. Założyciele – Paulina Domachowska-Gałkowska i Błażej Gałkowski – łączą wykształcenie humanistyczne z wieloletnim doświadczeniem w biznesie.

Pragniemy zaoferować Państwu książki przemawiające do serca, kierujące do wnętrza, odwołujące się do tej mniej oczywistej części rzeczywistości, skłaniające do refleksji, karmiące duszę pięknem, ukazujące kunszt języka – książki zachwycające zarówno treścią, jak i formą. Wiele z nich odsłania skarby różnych tradycji i kultur, szczególnie tradycję i mistykę Wschodu.

Staramy się, aby nasze książki niosły Państwu także niezapomniane doświadczenia zmysłowe – dbamy o jakość papieru, druku i oprawy oraz o ilustracje i typografię. Dzięki szyciu książek nićmi oraz zastosowaniu doskonałych klejów, każdą z nich można otwierać odważnie, a nawet barbarzyńsko otworzyć w drugą stronę – bez obawy, że książka rozklei się i rozpadnie. 

Jesteśmy otwarci na propozycje wydawnicze – zarówno od autorów, jak i od czytelników, którzy chcieliby zasugerować nam tytuły, które dotąd nie ukazały się w języku polskim.

 

Paulina Domachowska-Gałkowska i Błażej Gałkowski

Imprint - nasze usługi wydawnicze

Oprócz własnej oferty książkowej polecamy Państwu pełen wachlarz profesjonalnych usług wydawniczych, projektowych i poligraficznych. Prowadzimy jest pod nazwą „Imprint”. Więcej o tej ofercie można dowiedzieć się tutaj, a o tym, skąd wziął się pomysł na takie usługi piszemy na naszym blogu.

Pomysł na Imprint zrodził się wkrótce po tym, jak wydaliśmy naszą pierwszą książkę, pod wpływem reakcji naszych znajomych i czytelników. Było dla nas zupełnym zaskoczeniem, jak wiele osób wokół nas pisze i skrycie marzy o tym, by kiedyś wydać coś w formie książkowej. Pytaniom nie ma końca:

Ile kosztuje wydanie książki?
Jak to wygląda od strony prawnej?
Jak zapewnić dystrybucję książek?
Czy w Polsce na książce można zarobić?
Dlaczego w Polsce książki wydaje się na białym papierze, a za granicą na przyjemniejszym dla oka papierze żółtawym?
Jaki jest minimalny nakład książki, żeby druk miał sens?
Czy moglibyśmy wydać ich teksty lub przygotować je dla nich do druku?
Itd. Itd.

Tak powstał pomysł na Imprint – usługi wydawnicze obejmujące redakcję i korektę, przygotowanie do druku, projektowanie graficzne druk i samą poligrafię. Oferujemy także konsultacje, porady i szkolenia dotyczące procesu powstawania książki, współczesnych technik poligraficznych oraz sytuacji na rynku książki.

Do tej pory powstało w ten sposób kilka pięknych książek – między innymi album La bella semplicita, wykonany dla Opery Narodowej w Warszawie i ciekawe publikacje naukowe. Dzięki wspaniałemu zespołówi współpracowników także Pańswu możemy zaoferować usługi na najwyższym poziomie.

 

Dlaczego Barbelo?

logo on red 100x100Barbelo to termin wywodzący się z greki, pojęcie zaczerpnięte z gnostycznej tradycji europejskiej mówiące o pierwszym objawieniu boskiego zamysłu. Jest to siła odsłaniająca ukrytą rzeczywistość, która staje się widzialna w dalszym procesie tworzenia. 

Barbelo określa się często jako najwyższą zasadę żeńską, to co biernie poprzedza wszelkie stworzenie w całej jego różnorodności. Biernie, ponieważ aktywnym aspektem tworzącym jest męska forma boskości, natomiast jej żeński aspekt pozostaje pasywny. Barbelo objawia myśl Boga w materii.

Gnostyczne teksty opisują Barbelo jako pierwszą siłę, pierwotną myśl, łono całego stworzenia, siłę, która istniała zanim wszystko powstało. Za sprawą dającej impuls siły, Barbelo rodzi z siebie wszechświat – przejawia na zewnątrz to, co ukryte i wewnętrzne.

Podobnie książka uzewnętrznia to, co wewnętrzne, stanowi ucieleśniony, utrwalony w materii zapis twórczego procesu i doświadczeń autora. Czytelnik otrzymuje klucz do tego świata właśnie w postaci książki i już na zawsze ma do niego dostęp.

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się