Deepak Chopra

Deepak ChopraDeepak Chopra to jeden z czołowych popularyzatorów filozofii i duchowości Wschodu w świecie zachodnim. Nie ustaje w próbach połączenia Wschodu z Zachodem zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i w dziedzinie medycyny, gdzie stara się wiązać tradycyjne metody naturalne z najnowszymi osiągnięciami współczesnej medycyny klasycznej.

Jest autorem ponad 65 książek przetłumaczonych na 35 języków o łącznym nakładzie ok. 20 mln egzemplarzy z dziedzin takich jak: medycyna alternatywna, religia, duchowość, związki nauki z religią. Jest także autorem popularnych poradników rozwoju osobistego, w tym 19 bestsellerów z listy New York Times!

Deepak Chopra to także dziennikarz, filozof, trener rozwoju duchowego, autor licznych warsztatów, ikona amerykańskiej popkultury i ruchu New Age, znany głos w dziedzinie samodoskonalenia i duchowości. Mieszka w Kalifornii z żoną Ritą. Pozostaje w bliskim kontakcie ze swoim synem Gothamem, córką Malliką i ich dziećmi.

Deepak Chopra urodził się w 1947 roku w New Delhi, w Indiach, jako jeden z synów sławnego kardiologa, Krishnana Chopry. Początkowo nie zamierzał kontynuować kariery swego ojca – marzył o tym, aby zostać dziennikarzem, ale ostatecznie  zaczęła go fascynować medycyna i po ukończeniu studiów medycznych rozpoczął praktykę lekarską w New Jersey, a potem w Bostonie. Uzyskał specjalizację w dziedzinie medycyny wewnętrznej oraz endokrynologii.
W 1996 r., inspirowany spotkaniem z hinduskim nauczycielem duchowym Maharishim Mahesh Yogi, wraz z zaprzyjaźnionym neurologiem Davidem Simonem założył własne centrum zdrowia i odnowy biologicznej (The Chopra Center of Wellbeing w Carlsbad, w Kalifornii), w którym stosowano między innymi praktyki medycyny ajurwedyjskiej. Centrum Chopry działa do dnia dzisiejszego, ciesząc się popularnością także wśród licznych amerykańskich prominentów.

Fundacja Chopry, powstała w 2009 roku, zajmuje się działalnością edukacyjną w zakresie uzdrawiania holistycznego, popularyzacją medycyny naturalnej, a także działalnością badawczą.

Przez ponad 20 lat Deepak przyjaźnił się blisko z Michaelem Jacksonem, legendą muzyki pop. Po śmierci piosenkarza głośno skrytykował w mediach powszechny w Stanach Zjednoczonych kult lekarzy w nadmiarze faszerujących swych pacjentów lekami, lekarzy budujących z celebrytami toksyczne relacje oparte na wzajemnym uzależnieniu. Wyraził tym samym nadzieję, że tragiczna śmierć Michaela Jacksona przyczyni się do zmiany tej sytuacji.

W Polsce dotychczas ukazały się m.in. następujące książki tego autora:

  • Zdrowie doskonałe. O harmonii ciała i umysłu, W.A.B., 2007
  • Siedem duchowych praw sukcesu, Medium, 2008
  • Budda. Podróż ku oświeceniu, Helion, 2009
  • Droga do miłości, Medium, 2009
  • Dlaczego Bóg się śmieje, Medium, 2009
  • Ajurweda. Tajemnice medycyny holistycznej, Sensus, 2010
  • Efekt cienia, Studio Astropsychologii, 2012

Wydawnictwo Barbelo przygotowuje obecnie kolejną książkę Deepaka Chopry. Powieść Muhammad opowiada o życiu proroka Mahometa, założyciela islamu. W wyobraźni autora książki, ten portret jednego z najbardziej wpływowych nauczycieli ludzkości stworzyły relacje najbliższych z jego otoczenia.
Książka Muhammad. Opowieść o ostatnim proroku ukaże się wiosną 2013 roku.

 

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się