Big Book Festival

big-book-festiwalBig Book Festival. Pierwsza w Warszawie i jedna z nielicznych w Europie impreza promująca czytelnictwo poprzez zangażowanie publiczności w aktywności kulturalne i artystyczne. Mocne otwarcie letniego sezonu festiwalowego. Tej edycji towarzyszy hasło „Papier nie umiera nigdy”.

Wydawnictwo Barbelo i ogólnopolska akcja charytatywna Dziewczynka z książką przygotowują spotkanie pod tytułem „Na smutnym niebie płonęła gwiazda". Niedziela, 23 czerwca, o godz. 13.00 przy ulicy Chmielnej 2 (Big Book Stop). Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

„Na smutnym niebie płonęła gwiazda”

opowieść o odwadze do życia w wolności

dar


z najczarniejszej nocy mówię
z najgłębszych ciemności
z najczarniejszej nocy mówię:


jeśli przyjdziesz do mego domu, przyjacielu
lampę mi przynieś i okno, abym mogła przez nie
patrzeć na uliczkę, gdzie tłum szczęśliwy


Foruq Farrochzad, tłum. Albert Kwiatkowski


Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą postacią, jaką jest współczesna, nieżyjąca już poetka irańska, Foruq Farrochzad.
W programie m.in. projekcja filmu w reżyserii Foruq Farrochzad pt. Chane sijah ast (Dom jest czarny) opowiadającego o życiu ludzi chorych na trąd. Ten dokument z 1962 roku uważany jest przez niektórych za najlepszy irański film, jaki kiedykolwiek powstał!

O poetce i reżyserce filmu opowie ALBERT KWIATKOWSKI – tłumacz, redaktor, podróżnik.

Z wykształcenia Albert to archeolog i iranista. Obronił doktorat w Zakładzie Iranistyki na Wydziale Orientalistycznym UW z zakresu literatury ludowej. Od 2004 roku zajmuje się tłumaczeniem literatury perskiej. Na swoim koncie ma przekłady takich mistrzów jak Rumi, Hafez, Attar, Omar Chajjam, Suhrawardi i wielu innych. Autor unikalnej biblioteki wirtualnej polskich przekładów literatury perskiej: www.literaturaperska.com. Albert jest autorem przekładu wyboru wierszy ludowego poety perskiego, BABA TAHERA pt. „CIERNIE I TULIPANY”, który wkrótce ukaże się nakładem Wydawnictwa Barbelo (lipiec 2013).

Ilustracja muzyczna: MOHAMMAD RASOULI (nej), absolwent uczelni muzycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Teheranie. Wiele lat uczył się od mistrza gry na tradycyjnym perskim instrumencie, jakim jest ney. W późniejszym czasie sam uczył gry na neju w wielu szkołach muzycznych. Koncertował m.in. z Marią Pomianowską, z zespołem Chakad, z orkiestrą Filharmonii m.in. w Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Słupsku. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych w Iranie, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Japonii. Nagrał płytę „Ney solo” z klasyczną muzyką perską oraz współtowarzyszył przy wielu produkcjach muzycznych.

FORUQ FARROCHZAD – irańska poetka i reżyserka (ur. 05.01.1935 w Teheranie – zm. 13.02.1967) uchodzi za najbardziej niezwykłą i wpływową irańską poetkę. Żadna kobieta przed nią nie mówiła w Iranie publicznie o swoich uczuciach w sposób tak bezpośredni, szczery i niepoddający się społeczno-obyczajowym tabu jak ona. Szokowała ówczesne społeczeństwo irańskie, zarówno swoim odważnym życiem, jak i swoją poezją. Szokowała nie dlatego, że robiła coś złego, lecz dlatego, że mówiła wprost o tym, czego chciała, nie zważając na duszne konwenanse i ciasne reguły, jakie panowały wtedy wokół niej.


Serdecznie zapraszamy!
http://dziewczynkazksiazka.wordpress.com/

 

Książki Tytuły Zapowiedzi Autorzy

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się