Premiera „Połamanych Skrzydeł” Khalila Gibrana

Skrzydła premiera b1Premiera książki Połamane Skrzydła odbyła się 30 października 2012 w warszawskiej księgarni TRAFFIC Club w Domu Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25. Spotkanie nosiło tytuł Na skrzydłach miłości i buntu i miało stanowić przyczynek do rozmowy o wolności we współczesnym świecie. Autor jest uważany za piewcę miłości, rewolucji/buntu i wolności (to trzy słowa klucze do jego twórczości), jak pisze we wstępie do książki prof. Marek Dziekan. Nawet gdyby ta wolność oznaczała śmierć, jak ma to miesce w Połamanych skrzydłach.

Gibran swą ideą przenikającej wszystko miłości inspirował głęboko ruch hipisowski w Stanach Zjednoczonych. Piosenka zespołu The Beatles All you need is love stanowi jeden z owoców tej inspiracji. Stała się wręcz hymnem ruchu dzieci kwiatów, a Gibran jednym z ulubionych autorów ruchu hippisowskiego.

Poniżej krótki opis przebiegu spotkania i pełne życia fotografie Daniela Bednarza.

Uczta dla oczu, uszu i ducha

Na przystawkę wyświetlony został fragment filmu o Libanie – ojczyźnie uwielbianego na całym świecie autora Skrzydeł i słynnego Proroka. Głębiej w libańskie klimaty wprowadził nas krótki pokaz tańca orientalnego w wykonaniu Jasmin Wachowiak

Następnie rozpoczęła się rozmowa o książce z udziałem zaproszonych gości: dr Magdaleny Kubarek (autorki przekładu z języka arabskiego) oraz znanych arabistów prof. Ewy Machut-Mendeckiej i prof. Marka Dziekana (autora wprowadzenia do książki). Mogliśmy dowiedzieć się o życiu i postaci autora, o jego roli w literaturze arabskiej, o arabskiej hikmie – archetypowej mądrości, do której odnosi się w swojej twórczości Gibran, i o tym, jak postrzegali literacką i malarską twórczość Gibrana współcześni mu czytelnicy.

Był też czas na pytania z sali, dyskusję o tym, co Skrzydła mają do zaoferowania współczesnemu czytelnikowi. Wysłuchaliśmy także kilku fragmentów książki czytanych przez Andrzeja Ferenca. Obok słów samego Gibrana cytowany był także tekst jego przyjaciela, Mikhaila Naimy, zamieszczony poniżej:

Dusza Dżubrana Chalila Dżubrana była jedną z tych dusz doświadczających chwil całkowitej jasności, w których prawda uwielbia się odbijać. W tym była chwała Dżubrana. W tym był jego ból. Gdyż dusza, która odzwierciedla Prawdę choćby przez krótką chwilę, zawsze będzie już doświadczała bólu, ilekroć przyjdzie jej odzwierciedlić nie-prawdę.

Na koniec zobaczyliśmy opracowany przez Wydawnictwo Barbelo pokaz zdjęć z Libanu autorstwa Darii Pawędy, w który wplecione zostały również obrazy Khalila Gibrana.

uczta dla ciała

Ucztę dla ciała stanowiącą zwieńczenie imprezy przygotowała libańska restauracja Fenicja. Wśród orientalnych smakołyków znalazł się oczywiście falafel, hummus i chleb pita. Nie zabrakło także słodkiej baklawy oraz przyrządzonej w specjalny sposób kawy i herbaty po libańsku. Catering przygotowany dla 250 osób cieszył się wielkim powodzeniem i zniknął w całości, a wielu gości  pozostało w przestronnym wnętrzu Trafficu aż do zamknięcia lokalu, rozmawiając przy aromatycznych napojach.

Impreza udała się wspaniale – serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować bogaty program tego wieczoru oraz Ambasadzie Libanu za wsparcie. Dziękujemy także licznie przybyłym gościom!

Książki Tytuły Zapowiedzi Autorzy

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się