Droga Sufich – spotkania z mistyką islamu

19 maja 2012

droga sufich - mistyka islamu - wrocławWrocławskie spotkania z „Alchemią Miłości” w księgarni Nalanda i w Sufi Cafe

19 maja 2012 książka Alchemia Miłości – wybór myśli sufickich zawitała tym razem do Wrocławia – gościła w niedawno otwartej kawiarni Sufi Cafe przy ul. Kuźniczej (okolice Rynku) oraz w księgarnio-kawiarni Nalanda przy Placu Kościuszki.

Zaplanowaliśmy dla Wrocławian dwa spotkania w dniu, w którym odbywała się we Wrocławiu kolejna edycja Nocy Muzeów. Istniało ryzyko, że wszyscy nasi potencjalni goście zaszyją się w salach muzealnych i przeoczą plakaty zapowiadające oba spotkania. Szczerze mówiąc, skrycie liczyliśmy na to, że będzie dokładnie odwrotnie. Oczyma wyobraźni widzieliśmy tłumy zwiedzających wszystkie atrakcje tej nocy, a przy okazji zaglądających i do nas... A jak było? Frekwencja może nie należała do największych, ale za to obu spotkaniom towarzyszyła cenna atmosfera intymności umożliwiająca pogłębienie poruszanych tematów. Jako preludium do Nocy Muzeum zaproponowaliśmy zatem prawdziwy „Dzień Suficki” i wspominamy go jako niezwykle udany!

 

CZĘŚĆ PIERWSZA: Spotkanie w Sufi Cafe

W Sufi Cafe w drzwiach zauroczył nas złoty mihrab rozpostarty nad barem i zapach aromatycznej kawy. Tuż przed spotkaniem o godz. 11:00 mocne jak perska noc espresso było jak najbardziej na miejscu, więc od niego zaczęliśmy nasz suficki dzień.
Sufi Cafe powstała z miłości do kawy, z myślą o tych, którzy stronią od przeciętności w swej filiżance i poszukują wybitnych smaków. A smaki są wybitne, potwierdzamy! Także wystrój kawiarni oraz jej nazwa są nietuzinkowe i nieprzypadkowe. Idealne miejsce do rozmów na temat sufizmu!

Spotkanie rozpoczął Andrzej Saramowicz, absolwent Queensland Institute of Natural Science w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat, założyciel Szkoły Nauk Sufich – pierwszej tradycyjnej tariki muzułmańskiej w Polsce działającej od 1996, współzałożyciel Polskiej Fundacji Sufich im. Dżelaladdina Rumiego, częsty gość w programie Religia TV.
Andrzej jest uczniem Szjacha Hazrata Azad Rasoola z New Dehli w Indiach, przełożył i wydał jego książkę pt. W stronę serca. (Książka towarzyszyła tego dnia prezentacji Alchemii Miłości i tak jak Alchemia wciąż jest dostępna w Sufi Cafe, tworząc początek sufickiej biblioteczki.)
Jako praktykujący od wielu lat muzułmanin, Andrzej dokonał ciekawego wprowadzenia do praktyki sufizmu z punktu widzenia osoby głęboko zanurzonej w rzeczywistości islamskiego mistycyzmu.

W Sufi Cafe odwiedził nas także dziennikarz i poeta Musa Czachorowski, członek Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP oraz Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, zastępca redaktora naczelnego dwumiesięcznika Życie Tatarskie, stale współpracujący z portalem arabia.pl.
Rozmawialiśmy o dziejach Tatarów – polskich muzułmanów oraz o ich działalności kulturalnej i artystycznej.

W tym małym acz miłym gronie jeszcze wyraźniej rozbrzmiewały słowa wierszy z tomu Alchemia Miłości:

Spędź trochę czasu z Ludźmi Serca,
w ich obecności i ty odnajdziesz serce.

Abd ar-Rahman Dżami

Właściciele Sufi Cafe mają w planach więcej takich spotkań popularyzujących ideę sufizmu, oscylujących wokół literatury o tej tematyce. Z przyjemnością zawitamy tam jeszcze kiedyś!

CZĘŚĆ DRUGA: NALANDA

Tak dobrze rozpoczęty dzień miał swą kontynuację w księgarni Nalanda. I znów miejsce niezwykłe, bo w jakiej innej księgarni można otrzymać smakowity chłodnik lub kawę przyrządzone według „5 Przemian”? Nalanda to zarazem księgarnia, kawiarnia i „vegedajnia”, jak samą siebie określa. Stała się także wrocławską Mekką dla spragnionych duchowej strawy, czy to w formie książki, czy to w ramach jakiegoś ciekawego warsztatu.

Przywitał nas właściciel Nalandy, Piotr Jan Legut. Barbelo zostało ciepło przyjęte, posadzone na czerwonej kanapie (czerwień przypominała nasz firmowy kolor) i możemy radośnie orzec, że wylądowaliśmy w objęciach Aniołów! (Patrz zdjęcia)

Na spotkaniu w Nalandzie przedstawiliśmy najbliższy plan wydawniczy. Udało się także pogłębić zagadnienia związane ze źródłem sufizmu i jego praktyką – nasi goście wykazali się bowiem sporą wiedzą i dociekliwością. Błażej Gałkowski, autor przekładu Alchemii Miłości, odsłaniał tajemnice wspólnej natury chrześcijańskiej Gnozy i sufickiej ścieżki poznania. Andrzej Saramowicz odpowiadał na liczne pytania uczestników dotyczące praktyki sufich w życiu codziennym.

Trochę brakowało muzyki, ale cisza towarzysząca zadumaniu nad istotą „alchemicznych” wersów okazała się bezcenna i... prawdziwa.

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się