Premiera „Połamanych Skrzydeł” Khalila Gibrana

Skrzydła premiera b1Premiera książki Połamane Skrzydła odbyła się 30 października 2012 w warszawskiej księgarni TRAFFIC Club w Domu Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25. Spotkanie nosiło tytuł Na skrzydłach miłości i buntu i miało stanowić przyczynek do rozmowy o wolności we współczesnym świecie. Autor jest uważany za piewcę miłości, rewolucji/buntu i wolności (to trzy słowa klucze do jego twórczości), jak pisze we wstępie do książki prof. Marek Dziekan. Nawet gdyby ta wolność oznaczała śmierć, jak ma to miesce w Połamanych skrzydłach.

Gibran swą ideą przenikającej wszystko miłości inspirował głęboko ruch hipisowski w Stanach Zjednoczonych. Piosenka zespołu The Beatles All you need is love stanowi jeden z owoców tej inspiracji. Stała się wręcz hymnem ruchu dzieci kwiatów, a Gibran jednym z ulubionych autorów ruchu hippisowskiego.

Poniżej krótki opis przebiegu spotkania i pełne życia fotografie Daniela Bednarza.

Uczta dla oczu, uszu i ducha

Na przystawkę wyświetlony został fragment filmu o Libanie – ojczyźnie uwielbianego na całym świecie autora Skrzydeł i słynnego Proroka. Głębiej w libańskie klimaty wprowadził nas krótki pokaz tańca orientalnego w wykonaniu Jasmin Wachowiak

Następnie rozpoczęła się rozmowa o książce z udziałem zaproszonych gości: dr Magdaleny Kubarek (autorki przekładu z języka arabskiego) oraz znanych arabistów prof. Ewy Machut-Mendeckiej i prof. Marka Dziekana (autora wprowadzenia do książki). Mogliśmy dowiedzieć się o życiu i postaci autora, o jego roli w literaturze arabskiej, o arabskiej hikmie – archetypowej mądrości, do której odnosi się w swojej twórczości Gibran, i o tym, jak postrzegali literacką i malarską twórczość Gibrana współcześni mu czytelnicy.

Był też czas na pytania z sali, dyskusję o tym, co Skrzydła mają do zaoferowania współczesnemu czytelnikowi. Wysłuchaliśmy także kilku fragmentów książki czytanych przez Andrzeja Ferenca. Obok słów samego Gibrana cytowany był także tekst jego przyjaciela, Mikhaila Naimy, zamieszczony poniżej:

Dusza Dżubrana Chalila Dżubrana była jedną z tych dusz doświadczających chwil całkowitej jasności, w których prawda uwielbia się odbijać. W tym była chwała Dżubrana. W tym był jego ból. Gdyż dusza, która odzwierciedla Prawdę choćby przez krótką chwilę, zawsze będzie już doświadczała bólu, ilekroć przyjdzie jej odzwierciedlić nie-prawdę.

Na koniec zobaczyliśmy opracowany przez Wydawnictwo Barbelo pokaz zdjęć z Libanu autorstwa Darii Pawędy, w który wplecione zostały również obrazy Khalila Gibrana.

uczta dla ciała

Ucztę dla ciała stanowiącą zwieńczenie imprezy przygotowała libańska restauracja Fenicja. Wśród orientalnych smakołyków znalazł się oczywiście falafel, hummus i chleb pita. Nie zabrakło także słodkiej baklawy oraz przyrządzonej w specjalny sposób kawy i herbaty po libańsku. Catering przygotowany dla 250 osób cieszył się wielkim powodzeniem i zniknął w całości, a wielu gości  pozostało w przestronnym wnętrzu Trafficu aż do zamknięcia lokalu, rozmawiając przy aromatycznych napojach.

Impreza udała się wspaniale – serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować bogaty program tego wieczoru oraz Ambasadzie Libanu za wsparcie. Dziękujemy także licznie przybyłym gościom!

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się