Katarzyna Płoszaj, Wiesław Firek

Tytuł: Międzykulturowa edukacja olimpijska
Autor: Katarzyna Płoszaj, Wiesław Firek
Rok wydania: 2018

Miejsce wydania: Warszawa
Wydawca: Imprint Media
Wydanie: I
ISBN: 978-83-64299-41-4

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 324
Format: 150x230

Międzykulturowa edukacja olimpijska

Katarzyna Płoszaj, Wiesław Firek

Dokończenie symfonii pedagogicznej Pierre'a de Coubertina

49,00 zł
45,00 zł

Opis

Pierre de Coubertin (1863–1937) swoją działalnością pisarską i organizacyjną tworzył „symfonię” pedagogiczną składającą się z dwóch części: igrzysk olimpijskich i reformy oświaty. Pierwsza z nich „poszybowała przez świat jak błyszczący sterowiec”, druga (niedokończona) „torowała sobie drogę jak kret”. 

Tytuł książki sugeruje, że jeśli współczesna edukacja olimpijska uwzględni postulaty pedagogiki międzykulturowej, będzie dokończeniem tej pedagogicznej „symfonii”. Zaproponowany przez Autorów termin „międzykulturowa edukacja olimpijska” ma podkreślać, że edukacja olimpijska już w swojej istocie, a zwłaszcza ze względu na historyczne intencje twórcy olimpizmu – Pierre’a de Coubertina – musi mieć charakter międzykulturowy.

Sto lat temu restaurator igrzysk olimpijskich nie używał jeszcze tego określenia, bo wypracowano je na gruncie pedagogiki dopiero w drugiej połowie XX w. Autorzy stosują je, ponieważ międzykulturowość jest warunkiem sine qua non edukacji olimpijskiej. Nie ma znaczenia, czy jest ona realizowana na poziomie globalnym w trakcie igrzysk, czy w małej szkole na prowincji podczas lekcji wychowania fizycznego. Wszędzie tam, gdzie powiewa flaga olimpijska, powinny unosić się duch wzajemnego szacunku dla odmienności kulturowych oraz troska o własną narodową tożsamość.

O AUTORach

Katarzyna Płoszaj – pedagog, doktor nauk o kulturze fizycznej. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej w Olimpii. Zawodowo związana z warszawską AWF. Autorka wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu pedagogiki sportu i pedagogiki olimpijskiej.

Wiesław Firek – filozof, doktor nauk o kulturze fizycznej. Absolwent krakowskiej AWF, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej w Olimpii. Badacz olimpizmu i sportu z perspektywy filozoficznej. Autor Filozofii olimpizmu Pierre’a de Coubertina (2016).

REKOMENDACJE Z OKŁADKI

prof. dr hab. Anna Wiłkomirska

Wydział Pedagogiczny UW

Międzykulturowa edukacja olimpijska jest publikacją nowatorską, interesująco napisaną, stanowiącą warte zauważenia osiągnięcie naukowe. Jej nowatorstwo wiąże się z odkrywaniem lub odczytywaniem na nowo piśmiennictwa Pierre’a de Coubertina. Jest to dorobek ważny w wymiarze międzynarodowym, w Polsce ciągle bardzo mało znany i wykorzystywany, zwłaszcza w pedagogice. Tym bardziej przedsięwzięcie to należy uznać za wypełniające lukę w literaturze pedagogicznej. Twórca olimpizmu był pedagogiem z szeroką wizją edukacyjną z wyraźnymi oświeceniowymi korzeniami i pozytywistycznymi ideami. Milczą o tym podręczniki historii wychowania. Może dlatego, że o ile nowożytny ruch olimpijski rozwinął się w niebywałym stopniu, o tyle reforma edukacji pozostała zamierzeniem niezrealizowanym, przynajmniej na miarę planów i idei, zarówno wpływowego barona, jak i jego następców. Autorzy książki postawili w centrum swojego zainteresowania międzykulturowość jako naturalną podstawę i cel procesów wychowawczych, nie tylko edukacji olimpijskiej, gdzie jej znaczenie nabiera szczególnego charakteru. Z sukcesem ukazali te wartości olimpizmu, które zdecydowanie wykraczają poza obszar sportu i mogą dzisiaj być szczególnie ważne w pełnym napięć społecznych globalnym społeczeństwie.

 

 

 

 

Międzykulturowa edukacja olimpijska jest publikacją
nowatorską, interesująco napisaną, stanowiącą
warte zauważenia osiągnięcie naukowe.
Jej nowatorstwo wiąże się z odkrywaniem lub
odczytywaniem na nowo piśmiennictwa Pierre’a
de Coubertina. Jest to dorobek ważny w wymiarze
międzynarodowym, w Polsce ciągle bardzo
mało znany i wykorzystywany, zwłaszcza w pedagogice.
Tym bardziej przedsięwzięcie to należy
uznać za wypełniające lukę w literaturze
pedagogicznej. Twórca olimpizmu był pedagogiem
z szeroką wizją edukacyjną z wyraźnymi
oświeceniowymi korzeniami i pozytywistycznymi
ideami. Milczą o tym podręczniki historii
wychowania. Może dlatego, że o ile nowożytny
ruch olimpijski rozwinął się w niebywałym stopniu,
o tyle reforma edukacji pozostała zamierzeniem
niezrealizowanym, przynajmniej na miarę
planów i idei, zarówno wpływowego barona, jak
i jego następców.
Autorzy książki postawili w centrum swojego zainteresowania
międzykulturowość jako naturalną
podstawę i cel procesów wychowawczych, nie
tylko edukacji olimpijskiej, gdzie jej znaczenie
nabiera szczególnego charakteru. Z sukcesem
ukazali te wartości olimpizmu, które zdecydowanie
wykraczają poza obszar sportu i mogą dzisiaj
być szczególnie ważne w pełnym napięć społecznych
globalnym społeczeństwie.
— prof. dr hab. Anna Wiłkomirska,
Wydział Pedagogiczny UW
Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się