Andrzej Saramowicz

Tytuł: Mądrość Nasreddina Hodży
Autor: Andrzej Saramowicz
Rok wydania: 2017
Miejsce: Warszawa
Wydawca: Wydawnictwo Barbelo
Wydanie: I
ISBN: 978-83-64299-23-0

Oprawa: miękka
Liczba stron: 256
Format: 148x148

Mądrość Nasreddina Hodży

Andrzej Saramowicz

Archetypowa mądrość wschodu w formie zabawnych opowiastek

45,00 zł

Opis

Obszerny zbiór zabawnych opowieści o przedziwnym Nasreddinie Hodży, który sprawi radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dzieci są z reguły otwarte na paradoks. Dorosłym pomogą komentarze, objaśnienia i pytania, którymi autor uzupełnił każdą z opowieści. Po raz pierwszy na polskim rynku wydawniczym historyjki o przekornym Hodży przedstawione są razem z obszernym wstępem oraz kluczem, który pomoże czytelnikowi zrozumieć zawartą w nich naukę.

W zdominowanym przez logikę, odartym z tajemnicy świecie, paradoks otwiera jedną z nielicznych furtek prowadzących od tego, co powszednie, ku temu, co niezwykłe. Autor tej książki przedstawia nam zbiór opowieści o legendarnym Nasreddinie Hodży oraz krótkie komentarze i pytania stanowiące klucz do skarbów ukrytych w tych balansujących na granicy najgłębszej mądrości i zupełnego absurdu opowiastkach. Kto wie, może podążając śladami Nasreddina odnajdziemy siebie albo coś jeszcze... czego wcale nie zgubiliśmy?

O autorze

Andrzej Saramowicz (ur. 1955) przyjaźni się z Nasreddinem od dawna. Ponad 20 lat wykorzystuje te opowieści nauczając praktyk sufickich. Na prośbę swojego nauczyciela Szajcha Hazrata Azada Rasoola z Indii założył w Polsce Szkołę Nauk Sufich. Jest również współprzewodniczącym Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, inicjatorem i prezesem Polskiej Fundacji Sufich im. Dżalaloddina Rumiego, tłumaczem, autorem licznych artykułów dotyczących duchowości islamu oraz uczestnikiem wielu programów radiowych i telewizyjnych. Mieszka w Warszawie z żoną i trójką dzieci. 

REKOMENDACJE Z OKŁADKI

dr Agnieszka Aysen Kaim

turkolożka, opowiadaczka

Cóż to za heros, który dosiada osła zamiast rączego rumaka, a zamiast łukiem lub ostrą szablą szarżuje ciętym językiem? Cóż to za pocieszny tłuścioch w wielkim turbanie? Zapraszam do lektury anegdotek o mądrym głupcu, Hodży Nasreddinie, bliskowschodnim antybohaterze, w opracowaniu Andrzeja Saramowicza. Ta książeczka zabawna i pożywna dla duszy niech towarzyszy wszystkim zgłębiającym sens życia, ale też skłonnym do autoironii i patrzenia na powagę świata z przymrużeniem oka.

prof. dr hab. Ewa Machut-Mendecka

arabistka, literaturoznawczyni

O Nasreddinie, jednym z barwnych wesołków średniowiecza, podobnym do błazna lub arlekina, opowiadano przez wieki na rynkach i bazarach wschodu. Opowieści wyrażają proste ale nieoczywiste prawdy, skłaniają do refleksji i poszukiwani odpowiedzi – każą przystanąć w codziennym zabieganiu, wśród maszyn, mechanizmów i automatów. Postać Nasreddina to wytchnienie i archetypowa mądrość kultur wschodu, którą przybliżają trafne komentarze Autora zbioru.

 

 

 

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się