Alfried Längle --- Sladami sensu

Tytuł: Sladami sensu. Jakie pytania zadaje nam życie?
Autor: Alfried Längle
Rok wydania: 2019
Miejsce: Warszawa
Wydawca: Imprint Media
Wydanie: I
ISBN: 978-83-64299-46-9

Tytuł oryginału: Sinnspuren: Dem Leben antworten
Przekład: Rafał Kowalski

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 148
Format: 150x150

Śladami sensu

Alfried Längle

Jakie pytania zadaje nam życie?

45,00 zł

Opis

Być człowiekiem
– to stanąć
przed pytaniem.
Żyć – to dać odpowiedź.

Po co to wszystko? O co chodzi?
Jaki to ma sens?
Jaki sens ma moje życie?
Czy jest mi dobrze ze sobą?
Co mnie to wszystko obchodzi?
Co jest dla mnie ważne?
O co pyta mnie życie?

Śladami sensu to przekazana w formie krótkich rozważań esencja doświadczeń kilkudziesięciu lat pracy uznanego na całym świecie psychologa pracującego w nurcie ukierunkowanym na refleksję nad sensem. Nie jakimś „Wielkim Sensem Wszystkiego”, ale aktualnym, konkretnym sensem konkretnego życia – w tej chwili, w zaistniałych okolicznościach. Sensem rozumianym jako „najbardziej wartościowa możliwość w danej sytuacji”.

O autorze

Alfried Längle był uczniem i bliskim współpracownikiem Viktora Frankla – austriackiego neurologa i psychiatry, który przeżył Auschwitz i tam, pracując ze swoimi współwięźniami, odkrył jak fundamentalne znaczenie ma w naszym życiu pytanie o sens. Pytanie to było zdaniem Frankla decydujące dla ludzkiej woli przeżycia. Umiejętność konfrontacji z tym pytaniem może również stanowić podstawę przezwyciężenia całego szeregu zaburzeń nękających współczesnego człowieka żyjącego często w próżni bezsensu, takich choćby jak neurozy, depresja czy zachowania kompulsywne. W centrum rozwiniętej przez Frankla logoterapii znajduje się właśnie wykorzystanie ludzkiej „woli sensu”, często zdominowanej przez „wolę przyjemności” bądź „wolę siły”. Alfried Längle rozwija myśl swojego nauczyciela zarówno na gruncie naukowym, jak i praktycznym.

Fragment wstępu Autora

Każdego dnia pochłaniają nas niezliczone sprawy i tylko w przerwach pomiędzy nimi, jeśli zostaje nieco wolnego czasu (niczym oaza spokoju) lub po prostu przy okazji, poświęcamy uwagę sobie.
Czasem jest zupełnie odwrotnie: przygniatają nas troski, wątpliwości, niepewność i czarne myśli, ból oraz poczucie pustki, które doprowadzają niemal do szaleństwa. Wtedy, dniami i nocami, zajmujemy się wyłącznie sobą, a resztki czasu – jak oazy w oceanie życia – zostawiamy na niezbędne zadania, które odrywają nas od nas samych.
Niekiedy udaje nam się znaleźć równowagę między koncentracją na sobie a skupieniem uwagi na innych oraz na zadaniach i doświadczeniach, które przynosi życie.
Zawsze jednak towarzyszą nam przeczucia jakiejś głębi tkwiącej w tych doświadczeniach – prawie nieświadome, na wpół pomyślane, a bardziej wyczuwane delikatne sygnały intuicji, które w zamęcie codzienności łatwo przeoczyć i dla których nie znajdujemy czasu albo odpowiedniego języka, jakim można by je wyrazić. Albo przeciwnie – są to wyraziste sygnały, ważne dla nas, boleśnie lub radośnie przeżywane. Wiele z nich to nasze spostrzeżenia, lekcje zaczerpnięte z życia. Niektóre z nich to pytania od życia – pytania do życia – ważne życiowe pytania. Co liczy się w życiu, w moim życiu? Czy doświadczam spełnienia? Czy to, jak żyję i co przeżywam, ma sens?
Ta książka podpowiada, jak podążać śladem tych przeczuć, jak czerpać więcej z własnych doświadczeń, jak wyraźniej widzieć przyszłość, żyć jej nadzieją, oddychać nią, jak włączyć przeszłość w nasze życie i naprawdę otworzyć się na teraźniejszość.
Teraz. Już dziś! Bo życie nie ustaje, trwa przez cały czas.
Ta książka towarzyszy, stawia pytania, potwierdza, wskazuje, pobudza do poszukiwania odpowiedzi i nie powinna być niczym więcej jak tylko inspiracją.
Chodzi tu bowiem o Twoje własne życie. Tylko Ty możesz je stworzyć, rozwinąć i sprawić, że będzie spełnione. Tylko Ty.

 

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się