wizerunek kobiet, wizerunek kobiety, postrzeganie kobiet, stereotypy,

Tytuł: Wizerunek kobiety w sieci i poza siecią. Kompetencje medialne a stereotypowe postrzeganie wizerunku kobiety
Autor: Małgorzata Bulaszewska
Rok wydania: 2020

Miejsce wydania: Warszawa
Wydawca: Imprint Media
Wydanie: I
ISBN: 978-83-64299-88-9

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 154
Format: 125x195

Wizerunek kobiety w sieci i poza siecią

Małgorzata Bulaszewska

Pierwsza książka, która od zupełnie innej strony porusza tak istotne dziś zagadnienie, jakim jest stereotypowe postrzeganie kobiet przez społeczeństwo. Autorka w swojej książce stara się uchwycić korelację pomiędzy posługiwaniem się internetem a wpływem tej umiejętności na postrzeganie kobiet.

29,00 zł

Opis

Wizerunek kobiety w sieci i poza siecią to raport z badania nad relacją pomiędzy poziomem kompetencji medialnych a stereotypowością podejścia do wyglądu kobiet. Analiza jakościowa oraz jakościowa reakcji na fotografie modelek w różnym wieku, z których każda występuje w czterech odmiennych stylizacjach, pokazuje schematy myślenia szerokiego spektrum respondentów: mężczyzn i kobiet, młodszych i starszych, mniej i bardziej wykształconych, mieszkających w mieście i na wsi. Pomimo wyraźnego zróżnicowania stosunku do tego, co kobietom wypada, a czego nie wypada w określonym wieku, bez względu na to, czy sądy wyrażone zostały ostro i bezpardonowo, czy też łagodnie – wszystkich respondentów wydaje się łączyć jedno wyraźne oczekiwanie: kobiety mają obowiązek wyglądać ładnie – niezależnie, czy będzie im w danym stroju wygodnie, czy nie!

O Autorce

Małgorzata Bulaszewska – kulturoznawczyni, filmoznawczyni, medioznawczyni. W pracy naukowej zajmuje się retoryką polskiej blogosfery, cyfrowymi imigrantami i tubylcami, rezydentami i wizytantami. Interesuje ją sztuka filmowa (film fabularny, dokumentalny, animowany) w aspektach historycznych i współczesnych. Bada archetypy i trendy funkcjonujące w popkulturze. Członkini Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.

Fragmenty recenzji naukowych

Raport prezentujący badanie pt. „Wizerunek kobiety w sieci i poza siecią” to interesująca i wartościowa lektura, która może stanowić cenne źródło informacji dla osób naukowo zajmujących się kwestiami związanymi ze stereotypami, płcią czy mediami. Jednocześnie, dzięki zastosowanej metodologii i wykorzystaniu fotografii stylizacji modowych, w tym wizerunków znanych blogerek, raport może być także ciekawą pozycją dla czytelników spoza kręgów uniwersyteckich.
dr Agata Ludzis-Todorov

Badanie dotyka ważnego problemu społecznego, jakim jest tworzenie i utrwalanie stereotypów. Pomimo indywidualizacji życia i coraz większej swobody w dokonywaniu wyboru tego, w co i kiedy się ubrać, wciąż podlegamy ocenie, nie tyle ze względu na gusta innych, ile na normy i wartości społeczne, utrwalane i przekazywane przez kolejne pokolenia. Ubiór jest tu tylko pewnym symbolem szerszych wyobrażeń o tym, jakich zachowań oczekuje się od kobiet w różnym wieku, a szczególnie w wieku średnim i starszym. Takich kobiet będzie przybywać w społeczeństwie na skutek zmian demograficznych, więc przyglądanie się temu, jak funkcjonują one w sieci i z jakimi oczekiwaniami ze strony otoczenia stykają się na co dzień, jest ciekawym pomysłem na przyszłe projekty badawcze.
dr Justyna Sarnowska, Uniwersytet SWPS

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się