Tytuł: Kobieta metamuzyczna. Rozmowy Artura Cieślara.
Autor:  Artur Cieślar
Rok wydania:  2014

Miejsce:  Warszawa
Wydawca:  Wydawnictwo Barbelo
Wydanie:  I
Ilustracje:  Laura La Wasilewska
ISBN:  978-83-64299-03-2

Format: 155 x 240
Liczba stron:  224
Oprawa: zintegrowana

Kobieta metamuzyczna – Rozmowy Artura Cieślara

Artur Cieślar

Rozmówca, który otwiera kobiece serca!

Ta książka to wyjątkowy zbiór 12 rozmów z powszechnie znanymi, podziwianymi i lubianymi kobietami polskiej sceny muzycznej. To także podróż przez całe dekady polskiej muzyki!

42,90 zł
25,00 zł

Opis

Kobieta metamuzyczna przemawia niczym barwnie skomponowana mozaika, pełna osobistych zwierzeń, wspomnień z dzieciństwa, subtelnych prób opisania istoty muzycznej wrażliwości i tego co porusza najdelikatniejsze struny kobiecej psychiki.

Książka odkrywa nieznane oblicza znanych i podziwianych kobiet. Rozmówczyniami autora są: Grażyna Auguścik, Ania Dąbrowska, Urszula Dudziak, Katarzyna Groniec, Krystyna Janda, Grażyna Łobaszewska, Katarzyna Nosowska, Sława Przybylska, Jadwiga Rappé, Maria Szabłowska, Magda Umer i Elżbieta Zapendowska. Tę barwną konstelację gwiazd tworzą przede wszystkim twórczynie i wykonawczynie muzyki wielu gatunków, ale także muzyczne ekspertki. Historie bohaterek świadczą o odważnych wyborach, o konsekwencji w spełnianiu swych marzeń, o wielkiej pasji, jaką jest dla nich muzyka. Nie uciekają one od szczerych wypowiedzi o sensie życia, o głęboko skrywanych lękach, a także o swoich największych sukcesach, zarówno prywatnych, jak i scenicznych.

W tle wszystkich rozmów rozbrzmiewają pytania o to, jak żyć mądrze i pięknie, jak rozniecać wewnętrzny rezerwuar sił oraz inspiracji, jak dobrze przejść przez życie, pomimo świadomości nieuchronnego przemijania.

Patroni medialni

radio-pin-logo-80px-swp-logo-80pxkobieta-wp-logo-80px

magazyn-viva-logo-80pxkino-polska-muzyka-logo-80pxmuzeum-piosenki-polskiej-w-opolu-logo-80px

imperium-kobiet-logo-80pxplaneta-kobiet-logo-80pxlogo-legimi-80px

Ze wstępu:

Bohaterki mojej książki przywołują to co ciemne i to co jasne, swe noce i swe jaśniejsze momenty – i nic tu nie jest fikcją.

Artur Cieślar

Wydaje się, że kobiety mają z natury lepszy kontakt z rzeczywistością. Niosą w sobie prawdę o kondycji człowieka i o jego przynależności do świata natury. Można to postrzegać jako uwarunkowanie biologiczne, ale też jako afirmację rytmu przyrody. Poprzez bliski kontakt z własnym organizmem, współgranie z księżycem, powtarzają cykl, który od zarania dziejów pozwala istnieć naszemu gatunkowi.

Dzisiejszy świat ulega zarazem zagęszczeniu, jak i kurczeniu w wielu obszarach, także w tym, co dotyczy roli płci, a nawet jej tożsamości. Kobiety, działając na różnych polach aktywności, ujawniają wiele męskich cech. Stając się dominujące, psychicznie upodabniają się do mężczyzn. Tak jakby w odgrywaniu męskiej siły i w autorytaryzmie upatrywały jedyną szansę dla siebie. Może nawet pokusę wyrównania albo rewanżu? Zaś niektórzy mężczyźni, nie nadążając za dynamiką współczesnego świata, tracą oddech i pewność siebie. Nie osadzeni we własnej męskiej energii, nabierają z czasem cech kobiecych, stając się wycofani, bierni, psychicznie nadwrażliwi czy wręcz histeryczni, jednocześnie wyrzucając siebie poza margines kobiecej akceptacji. Takie „przebiegunowanie” świata może przybierać czasami wręcz karykaturalne rysy. Choć na poziomie ostatecznym oba aspekty – męski i żeński, wraz z całym orszakiem przypisywanych im cech, są w nas na równi obecne i intuicyjnie poszukują harmonii, o tyle na co dzień, gdy do życia wkracza chaos i tracimy kontakt ze sobą, te dwie siły ścierają się w nas, dochodząc do głosu w różnych proporcjach i z różnym natężeniem. Właśnie wtedy pojawia się konflikt, który uniemożliwia obu płciom – stronom porozumiewanie się, a nawet wzajemny rozwój.

W rozmowach, które przeprowadziłem z tymi niezwykłymi kobietami, można zauważyć, jak rozgrywają się w nich te energie, jak wyrażają one swoją kobiecość, nie tracąc przy tym na możliwości kreowania własnego życia, tworzenia, realizowania własnych pasji.

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się