Tytuł: Pocztówki dziadka Józefa
Autor: Teresa Lenartowicz-Lagergård
Rok wydania: 2015

Miejsce wydania: Warszawa
Wydawca: Imprint Media
Wydanie: I
ISBN: 978-83-64299-50-6

Oprawa: miękka
Liczba stron: 204
Format: 148x210

Pocztówki dziadka Józefa

Teresa Lenartowicz-Lagergård

Opowieść o życiu Józefa Lenartowicza, inżyniera, któremu zawdzięczamy elektryfikację warszawskich tramwajów. Tekst bogato ilustrowany pocztówkami z rodzinnych zbiorów autorki.

 

59,00 zł
45,00 zł

Opis

Pocztóki dziadka Józefa to książka osobista, a jednocześnie prawdziwa gratka dla varsawianistów. Przedstawia ona pracę, podróże i bogate życie Józefa Lenartowicza (1870–1951) – nestora rodziny autorki, inżyniera elektryka i profesora Politechniki Warszawskiej. Przez większość swojego życia mieszkał on i pracował w Warszawie, doświadczając trudnych, burzliwych, a nawet tragicznych lat w polskiej historii. Wychował się jeszcze w carskiej Warszawie, studiował na Politechnice w Zurichu, przeżył zarówno pierwszą, jak i drugą wojnę światową, a także powstanie warszawskie w 1944 roku. Zmarł w Warszawie w roku 1951, w czasach stalinowskich, lecz miał zarazem niewątpliwą szansę żyć i pracować w czasach wielkiego postępu i rozwoju technicznego, w wieku „pary i elektryczności”. To właśnie Józefowi Lenartowiczowi stolica zawdzięcza elektryfikację warszawskich tramwajów. Był on także jednym z pionierów projektu metra warszawskiego.

 

O Autorce

Teresa Lagergård, z domu Lenartowicz, mieszka obecnie w Szwecji. Jest profesorem mikrobiologii oraz immunologii na Uniwersytecie w Göteborgu (Sahlgrenska akademin). Pracowała naukowo także w USA, w National Institutes of Health (NIH) w Bethesda, w stanie Maryland, w Tanzanii i w Południowej Afryce oraz w Chinach. Jest autorką licznych publikacji naukowych z dziedziny epidemiologii chorób zakaźnych, mikrobiologii i szczepionek. Członkini Królewskiego Towarzystwa Nauki i Sztuki – Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-Samhället (KVVS) w Göteborgu.

 

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się