Dlaczego Barbelo?

logo on red 100x100Barbelo to termin wywodzący się z greki, pojęcie zaczerpnięte z gnostycznej tradycji europejskiej, mówiące o pierwszym objawieniu boskiego zamysłu. Jest to siła odsłaniająca ukrytą rzeczywistość, która staje się widzialna w dalszym procesie tworzenia. 

Barbelo określa się często jako najwyższą zasadę żeńską, to, co biernie poprzedza wszelkie stworzenie w całej jego różnorodności. Biernie, ponieważ aktywnym aspektem tworzącym jest męska forma boskości, natomiast jej żeński aspekt pozostaje pasywny. Barbelo objawia myśl Boga w materii.

Gnostyczne teksty opisują Barbelo jako pierwszą siłę, pierwotną myśl, łono całego stworzenia, siłę, która istniała, zanim wszystko powstało. Za sprawą dającej impuls siły, Barbelo rodzi z siebie wszechświat – przejawia na zewnątrz to, co ukryte i wewnętrzne.

Podobnie książka uzewnętrznia to, co wewnętrzne, stanowi ucieleśniony, utrwalony w materii zapis twórczego procesu i doświadczeń autora. Czytelnik otrzymuje klucz do tego świata właśnie w postaci książki i już na zawsze ma do niego dostęp.

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się