Sol et Luna

Sol et Luna 170x231Sol et Luna – duet Saby Krasoczko i Mieczysława Litwińskiego wykonujący kompozycje Litwińskiego, muzykę współczesną i dawną, a także muzykę perską, litewską i chińską na dwa głosy z towarzyszeniem licznych instrumentów klasycznych, dawnych i orientalnych. Ten wyjątkowy duet zwraca uwagę szczególną wszechstronnością muzyczną, niezwykłą rozpiętością skali głosów i maestrią wzajemnego zestrojenia. Występowali i nadal koncertują w wielu krajach Europy (m.in. w Hiszpanii, we Włoszech, w Niemczech, w Szwajcarii, w Estonii, na Litwie i wielu innych). Wydawnictwo Barbelo miało zaszczyt i przyjemność gościć duet SOL ET LUNA na dwóch premierach książki Alchemia miłości w warszawskiej i krakowskiej księgarni Czuły Barbarzyńca. Były to koncerty tradycyjnej muzyki perskiej. Tutaj znajdziecie kilka filmów z występu Saby i Mieczysława. 

sol-et-luna smallMieczysław Eligiusz Litwiński – postać wielkiego formatu, znana na polskiej i światowej scenie jazzowej. Kompozytor, multiinstrumentalista (gra na wielu instrumentach Wschodu i Zachodu, m.in. na setarze, harmonium, skrzypcach), śpiewak „o wirtuozerskiej skali głosu” (The New York Times). „Westdeutsche Allgemeine Zeitung” nazywa go „muzykiem i alchemikiem w jednej osobie” i mówi o „istocie świata zamienionej w dźwięk”.  Ukończył wydział kompozycji na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Mieszkał i tworzył na Litwie i w Stanach Zjednoczonych. Tam komponował muzykę do teatru i do tańca współczesnego i rozwijał swoją karierę solową. Prowadził własne zespoły (m.in. Litwinski Ensemble and Choir, orkiestrę kameralną złożoną z muzyków grających na klasycznych instrumentach zachodnich i wschodnich oraz chór złożony ze śpiewaków – solistów wykształconych przez kompozytora. Koncertował m.in. w słynnej Carnegie Hall,  jako muzyk brał też udział w realizacji wielu filmów, m.in. w filmie braci Cohen Raising Arizona, Barton Fink (muz. Carter Burwell).

W Polsce współpracuje m.in. z teatrami Węgajty, Gardzienice, Wierszalin, Montownia, a także jest członkiem sekstetu kompozytorów polskich grających głównie muzykę free o nazwie Kawalerowie Błotni. Tworzy własne spektakle, m.in. Missa Pagana, „misterium polne” – wiejski spektakl plenerowy  z własną muzyką i reżyserią. Śpiewał w znanym w Polsce zespole Novi Singers.

Tworzy muzykę kameralną, baletową i teatralną. Wykonał wiele utworów na zamówienie Carnegie Hall, Lincoln Center, Forum Trajana w Rzymie oraz na liczne festiwale w Polsce i za granicą.

Saba Zuzanna Krasoczko – śpiewaczka, aktorka nurtu off, językoznawczyni, tłumacz, pedagog o wykształceniu solowym klasycznym, wzbogaconym o doświadczenia śpiewu z kręgu bizantyjskiego oraz śpiewu perskiego. Śpiewała jako solistka i w teatrze dramatu liturgicznego Schola Teatru Węgajty w wielu krajach Europy. Współpracuje m.in. z Teatrem Węgajty Projekt Terenowy, z tancerzami tańca współczesnego i butoh oraz z artystami sztuki mimu. Wykonuje muzykę dawną, klasyczną, współczesną, a także litewską muzykę ludową i klasyczną muzykę perską. Improwizuje w kilku gatunkach. W duecie Sol et Luna z Mieczysławem Litwińskim nie tylko koncertowała w wielu krajach Europy (od Estonii po Rzym)i Iranie, ale również współtworzyła muzykę do spektakli, m. in. teatru modern dance Pat Cremins Wyoming i spektaklu pantomimy Nowojorczyka Christophera Yeatmana.

Pieśni stamtąd small

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się