warszawskie tramwaje, historia warszawy, historia warszawskiego metra, józef lenartowicz

Tytuł: Rola błazna w kulturze i polityce. Przedstawiciele archetypu w polskiej przestrzeni medialnej XX wieku
Autor: Małgorzata Bulaszewska
Rok wydania: 2016

Miejsce wydania: Warszawa
Wydawca: Imprint Media
Wydanie: I
ISBN: 978-83-64299-30-8

Oprawa: miękka
Liczba stron: 136
Format: 120x190

Rola błazna w kulturze i polityce

Małgorzata Bulaszewska

Przez tysiąclecia istnienia kultury błazen był i nadal jest obecny. Choć nie zawsze nosił to samo imię, nie zawsze tak samo wyglądał i nie zawsze pełnił tę samą rolę.

28,00 zł
Już wkrótce!

Opis

W książce „Rola błazna w kulturze i polityce. Przedstawiciele archetypu w polskiej przestrzeni medialnej XX wieku” autorka przedstawia wnikliwe studium historycznego i współczesnego błazeństwa. Czytelnicy znajdą tu typologię błazeńskich postaci (takich jak głuptak wioskowy, jurodiwy, sowizdrzał, klaun, mim, trickster, arlekin, igrzec i trefniś) a także studium współczesnych przedstawicieli archetypu błazna na polskiej scenie kulturalnej i politycznej. Wśród poddanych analizie współczesnych błaznów spotkamy między innymi Janusza Palikota, Dodę, Szymona Majewskiego i Joannę Majkowską.

O Autorce

Małgorzata Bulaszewska – medioznawca, kulturoznawca, doktorantka na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego oraz wykładowca w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. B. Prusa.

Fragmenty recenzji naukowych

W odpowiedzi na pytanie o rolę błazna w świecie współczesnym książka wskazuje na wielowymiarowość, polifoniczność i wielofunkcyjność postaci błazna w kulturze. Do najważniejszych funkcji błazna autorka zalicza funkcję ludyczną, profetyczną, emancypacyjną, funkcję autorytetu intelektualnego (krytyki i pobudzania do refleksji) i moralnego (drogowskazu i wzoru osobowego), a w konsekwencji także funkcję integrującą i kulturotwórczą. dr Piotr Reputakowski

Książka pozwala dostrzec cechy typowe dla archetypu błazna w wybranych postaciach współczesnej kultury, polityki i mediów. Prezentacja sylwetki oraz stosunku do rzeczywistości Joanny Rajkowkiej, Arkadiusa, Dody, Szymona Majewskiego, Joanny Senyszyn oraz Janusza Palikota pozwoliła wyodrębnić różne odmiany błazeńskich zachowań – od wioskowego głuptaka, Arlekina, cyrkowego błazna po Stańczyka z duszą trefnisia, sowizdrzała podszytego igrcem, wagabundę i trickstera. Celne jest podsumowanie autorki: błazen pełnił i nadal pełni w dzisiejszym świecie rolę żywej busoli, wskazującej kierunek w każdej dziedzinie życia. W naszym zunifikowanym świecie łatwo się pogubić i zatracić własną tożsamość. Błazen nigdy na to nie pozwoli. dr Anna Małgorzata Pycka

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się