Portret: Jadwiga Rapeé

Autor: Laura La Wasilewska
Rok wydania: 2013

Edycja specjalna

Technika wykonania: Rysunek wykonany czarnym tuszem i kredką akwarelową
Oprawa: Papier fakturowany, ramka w kolorze złotym
Format: Wymiary ramy 410x310 mm, wymiar rysunku: format A4 (210x297 mm)

Laura La Wasilewska – Portret Jadwigi Rapeé

Unikatowa kolekcja

3000,00 zł

Opis

Unikatowy cykl 12 portretów wybitnych artystek polskiej sceny muzycznej autorstwa Laury La Wasilewskiej.

Rysunki powstały w 2013 roku podczas współpracy przy tworzeniu ilustracji do książki Kobieta metamuzyczna. Rozmowy Artura Cieślara. Wśród sportretowanych gwiazd znajdują się Grażyna AguścikAnia DąbrowskaUrszula DudziakKatarzyna GroniecKrystyna JandaKatarzyna NosowskaJadwiga RappéMaria Szablowska.

Rappe

Rapee 1

Artystka, wykonując tę edycję, inspirowała się życiem wokalistek na różnych jego etapach, wychwytując cechy charakterystyczne, zarówno w samej urodzie, jak i symbolicznie akcentując ważne momenty w ich karierze. Czasem portretowana osoba pojawia się w dwóch lub trzech odsłonach, przedstawiona z profilu, en face lub uchwycona w jakimś szczególnym dla niej momencie życia. Tak powstała niepowtarzalna kolekcja 12 portretów, z których każdy opowiada osobną historię.

Technika wykonania: czarny tusz. 

jadwig Rapeé

(ur. 18 grudnia 1952 r. w Starachowicach) –polska aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, prozaiczka i felietonistka, piosenkarka; dyrektor artystyczny własnego, prywatnego Teatru Polonia w Warszawie.

Do najbardziej znanych ról filmowych Krystyny Jandy należą kreacje w filmach: Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza, Przesłuchanie, Kochankowie mojej mamy, Tatarak. Grywa najczęściej postacie kobiet silnych i zdecydowanych o bogatym życiu wewnętrznym. Takie też role wybiera dla siebie w monodramach odgrywanych na deskach Teatru Polonia (np. Maria Callas czy Danuta Wałęsa). Na estradzie zadebiutowała w 1977 roku na XV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu piosenką Guma do żucia z muzyką i do słów Marka Grechuty. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych i tyle samo filmowych. Jest niezwykle aktywna także jako działaczka na rzecz kultury, prowadzi własną fundację. Wielokrotnie nagradzana jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w kraju.

Rapee 2

Rapee 3

 

LAURA LA WASILEWSKA

Laura La Wasilewska (1986) – niezależna artystka i kuratorka sztuki.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją, designem, fotografią i krytyką sztuki.

Laura jest nagradzana i doceniana nie tylko przez krytyków i środowisko artystyczne, ale także przez media – wywiady z artystką i jej prace od lat są nieustannie prezentowane w różnych stacjach telewizyjnych i radiowych, na łamach prasy oraz na portalach internetowych. Jest zapraszana do różnych programów telewizyjnych i radiowych jako ekspert, recenzuje publikacje artystyczne, opowiada o sztuce, o rynku sztuki, jego problemach i najnowszych objawieniach.

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się