Portret: Krystyny Jandy
Autor: Laura La Wasilewska
Rok wydania: 2013

Edycja specjalna

Technika wykonania: Rysunek wykonany czarnym tuszem i kredką akwarelową
Oprawa: Papier fakturowany, ramka w kolorze złotym
Format: Wymiary ramy 410x310 mm, wymiar rysunku: format A4 (210x297 mm)

Laura La Wasilewska – Portret Krystyny Jandy

Unikatowa kolekcja

3000,00 zł

Opis

Unikatowy cykl 12 portretów wybitnych artystek polskiej sceny muzycznej autorstwa Laury La Wasilewskiej.

Rysunki powstały w 2013 roku podczas współpracy przy tworzeniu ilustracji do książki Kobieta metamuzyczna. Rozmowy Artura Cieślara. Wśród sportretowanych gwiazd znajdują się Grażyna AguścikAnia DąbrowskaUrszula DudziakKatarzyna GroniecKrystyna JandaKatarzyna NosowskaJadwiga RappéMaria Szablowska.

10a

14

Artystka, wykonując tę edycję, inspirowała się życiem wokalistek na różnych jego etapach, wychwytując cechy charakterystyczne, zarówno w samej urodzie, jak i symbolicznie akcentując ważne momenty w ich karierze. Czasem portretowana osoba pojawia się w dwóch lub trzech odsłonach, przedstawiona z profilu, en face lub uchwycona w jakimś szczególnym dla niej momencie życia. Tak powstała niepowtarzalna kolekcja 12 portretów, z których każdy opowiada osobną historię.

Technika wykonania: czarny tusz. 

krystyna janda

(ur. 18 grudnia 1952 r. w Starachowicach) –polska aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, prozaiczka i felietonistka, piosenkarka; dyrektor artystyczny własnego, prywatnego Teatru Polonia w Warszawie.

Do najbardziej znanych ról filmowych Krystyny Jandy należą kreacje w filmach: Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza, Przesłuchanie, Kochankowie mojej mamy, Tatarak. Grywa najczęściej postacie kobiet silnych i zdecydowanych o bogatym życiu wewnętrznym. Takie też role wybiera dla siebie w monodramach odgrywanych na deskach Teatru Polonia (np. Maria Callas czy Danuta Wałęsa). Na estradzie zadebiutowała w 1977 roku na XV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu piosenką Guma do żucia z muzyką i do słów Marka Grechuty. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych i tyle samo filmowych. Jest niezwykle aktywna także jako działaczka na rzecz kultury, prowadzi własną fundację. Wielokrotnie nagradzana jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w kraju.

12

Janda 3

 

LAURA LA WASILEWSKA

Laura La Wasilewska (1986) – niezależna artystka i kuratorka sztuki.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją, designem, fotografią i krytyką sztuki.

Laura jest nagradzana i doceniana nie tylko przez krytyków i środowisko artystyczne, ale także przez media – wywiady z artystką i jej prace od lat są nieustannie prezentowane w różnych stacjach telewizyjnych i radiowych, na łamach prasy oraz na portalach internetowych. Jest zapraszana do różnych programów telewizyjnych i radiowych jako ekspert, recenzuje publikacje artystyczne, opowiada o sztuce, o rynku sztuki, jego problemach i najnowszych objawieniach.

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się