Tytuł: Lubię to!
Autor: Andrzej Ballo
Rok wydania: 2013

Miejsce wydania: Warszawa
Wydawca: Wydawnictwo Barbelo
Wydanie: I
ISBN: 978-83-9931112-8-6

Oprawa: miękka ze skrzydełkami, szyta czarnymi nićmi
Liczba stron: 96
Wymiary: 120x170

Lubię to!

Andrzej Ballo

Andrzej Ballo to bard doby mediów społecznościowych. To zakpi, to ubolewa nad kondycją człowieka, to znowu wadzi się z bliźnimi i z Bogiem.  Kilkutysięczne stadko facebookowych znajomych niemal każdego dnia obdarza jakąś przekorną myślą. Nie pod każdą z nich łatwo przychodzi kliknąć „lubię to”. Niekiedy przydałby się przycisk z kciukiem w dół. Prawda potrafi być wkurzająca.

29,90 zł
15,00 zł

Opis

Ballo codziennie coś zapisuje. Skąd ta potrzeba?

„Nie da się uciec od elementarnych pytań, od refleksji, od samostanowienia. Człowiek współczesny boi się tego jak urzędu skarbowego. Może stąd tyle depresji, neuroz, uzależnień, fiksacji, frustracji itp. Zresztą nie znoszę psychologii. Przypomina mi kiepskiej jakości filmy animowane. Nie zastanawiam się, co mnie inspiruje. Po prostu rozglądam się… wszystkimi zmysłami.”

Zbiór „Lubię to!” jest już szóstym w dorobku autora. Mocny w swej formie, treścią sięga do głębi ludzkiej wrażliwości, ośmiela do pytania o to, co dla nas najważniejsze: o sens, o istotę, o to, gdzie szukać piękna.
Autor sprawnie posługuje się zarówno liryką, jak i absurdem czy groteską. Jego poezja, choć bywa surowa i szorstka w swej zewnętrznej warstwie, w głębi skrywa światło rozpoznania tego, co prawdziwe w człowieku, obnaża słabości świata, które chętnie zamiatamy pod dywan codzienności i odsłania wrażliwość, którą warto w sobie pielęgnować – zachęca do podjęcia  trudu samopoznania. Zbiór „Lubię to!” to zarazem pamiętnik poety, portret człowieka w liczbie pojedynczej i mnogiej, astrolabium miłości, ukłon w stronę sztuk wszelakich i poetyckie okruchy życia.

Książka w opracowaniu graficznym Zofii Herbich, wydana drukiem offsetowym na najwyższej jakości bezdrzewnym papierze Munken, szyta czarnymi nićmi.

Patronat medialny

radio-vox-fmirka-instytut-rozwoju-kultury-alternatywnejgraniceindependent-logo

magazyn-portal-kulturalnysophistitwoja-kultura-logostacja-kultura-logo

 

Rekomendacje z okładki

Janusz Leon Wiśniewski

naukowiec, pisarz, autor m.in. książek „Samotność w Sieci”, „Bikini” oraz „Na fejsie z moim synem”

Jeśli ktoś szuka liryzmu w tej poezji, to go... znajdzie.
Jak perłę na śmietnisku, przysypaną stosem sarkazmu oraz ironii.
Zatrzyma się, pomyśli i zazwyczaj wzruszy.
Ballo nieudolnie maskuje swoją wrażliwość cynizmem.

Andrzej Saramonowicz

scenarzysta, reżyser, dramaturg

Andrzej Ballo reprezentuje wszystko co najlepsze w przestrzeni intelektualno-duchowej, którą zwykło się nazywać staromodnym już dziś – niestety – określeniem: wrażliwy twardziel. Jego twórczość lokuję na tej samej półce co wiersze Charlesa Bukowskiego, tuż obok powieści Ernesta Hemingwaya i Marka Hłaski. Że nie jest to porównanie na wyrost, zechce mi z pewnością przyznać każdy, kto zajrzy do zbioru jego wierszy. Jest w nich namysł i delikatność, ironia i wzruszenie, moc i szczerość, których próżno szukać gdzie indziej.

Grzegorz Skawiński

kompozytor, wokalista, autor tekstów

Wiersze Andrzeja przykuły moją uwagę swoją głębią. Mają drugie i trzecie dno…
Język którego używa bywa szorstki, lecz w tym wypadku to zaleta. Mowa jakby potoczna, podniesiona do wyższej rangi znaczeń… Zawsze czytam z zainteresowaniem i ciągle mnie zaskakuje swoim widzeniem rzeczywistości pokazanej minimalistycznie i jakże trafnie.

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się