Alfried Längle --- Gdy rodzi się pytanie o sens

Tytuł: Gdy rodzi się pytanie o sens
Autor: Alfried Längle
Rok wydania: 2016
Miejsce: Warszawa
Wydawca: Wydawnictwo Barbelo
Wydanie: I
ISBN: 978-83-64299-28-5

Tytuł oryginału: Wenn der Sinn zur Frage wird
Przekład: Anna Grzegorczyk, Anna Szymczak

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 128
Format: 150x230

Gdy rodzi się pytanie o sens

Alfried Längle

Praktyczne zastosowanie logoterapii

42,00 zł
35,00 zł
Już wkrótce!

Opis

Książka stanowi zbiór przemyśleń i wskazówek mających pomóc Czytelnikowi w określeniu jego własnej drogi życiowej i życiowych wartości. Pokazuje, jak odnaleźć sens, jak go pogłębić, jak dzielić go z innymi, a także krytycznie zbadać. Autor naświetla także związek sensu ze szczęściem, pogłębia rozumienie egzystencjalnego podłoża tematyki sensu oraz ukazuje, w jaki sposób rodzi się sens w powiązaniu z wiarą, filozofią i psychologią.

Analiza egzystencjalna ma na celu uwolnienie pacjenta od wpływających negatywnie na jego życie i zachowanie fiksacji, zafałszowań, jednostronności i traum, a przez to umożliwienie mu wolnego przeżywania, odpowiedzialnego podejścia do własnego życia i świata, dokonywania autentycznych wyborów oraz kierowania się w życiu treściami, celami i wartościami, które są dla niego autentycznie ważne. Alfried Längle, uczeń i bliski współpracownik Viktora Frankla pokazuje specyfikę swojego podejścia do analizy egzystencjalnej z uwzględnieniem różnic w stosunku do pierwotnej franklowskiej logoterapii.

O autorze

Alfried Längle był uczniem i bliskim współpracownikiem Viktora Frankla – austriackiego neurologa i psychiatry, który przeżył Auschwitz i tam, pracując ze swoimi współwięźniami, odkrył jak fundamentalne znaczenie ma w naszym życiu pytanie o sens. Pytanie to było zdaniem Frankla decydujące dla ludzkiej woli przeżycia. Umiejętność konfrontacji z tym pytaniem może również stanowić podstawę przezwyciężenia całego szeregu zaburzeń nękających współczesnego człowieka żyjącego często w próżni bezsensu, takich choćby jak neurozy, depresja czy zachowania kompulsywne. W centrum rozwiniętej przez Frankla logoterapii znajduje się właśnie wykorzystanie ludzkiej „woli sensu”, często zdominowanej przez „wolę przyjemności” bądź „wolę siły”. Alfried Längle rozwija myśl swojego nauczyciela zarówno na gruncie naukowym, jak i praktycznym.

Fragment wstępu Autora

Dziś, aby przetrwać wśród innych i także przed sobą samym nie zatracić siebie jako osoby, musimy być bardziej sobą. Także związki wymagają od nas więcej: partnerzy oczekują od siebie prawdziwego spotkania zamiast opieki w ramach stereotypowo rozumianych ról. Jesteśmy także bardziej wymagający względem siebie. Pragniemy naprawdę poczuć, co ma wartość. Chcemy być przekonani do tego, co robimy. Chcemy samodzielnie stanowić o sobie i działać z odpowiedzialnością za siebie samych. Sami pragniemy dostrzec sens w tym, co robimy.
W wielu współczesnych społeczeństwach istnieją obszary, na które spadła zasłona milczenia. Są też rany pozostawione przez historię, które przechodzą z dziadków na rodziców, a potem na wnuki i osadzają się w naszym wnętrzu. Zarówno w Polsce, jak i w Austrii często dane było mi zapoznać się z kulisami tych przełomów, momentów niepokoju i obciążeń, z tym jak ciężko jest niektórym być sobą, otworzyć się, rozpoznać swoje uczucia, zakotwiczyć swą postawę w autentyczności i tak też działać.
Niniejsza książka stanowi zbiór przemyśleń i wskazówek mających pomóc Czytelnikowi w odnalezieniu jego własnej drogi życiowej i życiowych wartości. Pokazuje ona kierunek — co sami możemy zrobić, aby ponownie odnaleźć sens w życiu lub w trudnej sytuacji, kiedy okazało się, że nagle go straciliśmy. Pokazuje także, jak pogłębić sens, jak dzielić go z innymi, a także krytycznie go zbadać. Już na samym wstępie tej książki w fundamentalny sposób podejmowany jest temat sensu. Jak dochodzi do tego, że sens może stać się pytaniem dla pojedynczego człowieka, a także dla całego społeczeństwa? Czytelnicy odnajdą tu także wskazówki dotyczące zarówno samodzielnego, metodycznego poszukiwania sensu, jak również sposobów na jego zachowanie. Książka naświetla także związek sensu ze szczęściem oraz pogłębia krótko rozumienie egzystencjalnego podłoża tematyki sensu. I na koniec pokazana jest różnica pomiędzy sensem religijnym i psychologicznym oraz to, w jaki sposób rodzi się sens w powiązaniu z wiarą, filozofią i psychologią.
Oby ta książka pomogła wnieść coś do kultury samodzielnego i osobistego kierowania życiem. Obyśmy dzięki temu mogli stać się kimś więcej, kimś, kim w gruncie rzeczy jesteśmy: wyrozumiałymi, kochającymi ludźmi, którzy pragną aktywnie angażować się na rzecz innych.

 

Skocz na górę

Newsletter

Zapisz się